“Poşet” bahanesiyle doğa talanı

Plastik poşetlerin 25 kuruşa satılmasını içeren torba yasa teklifiyle yaban hayat ve tuzlu su alanlarına enerji santrali, tesis, köprü ve yol yapımının önü açıldı.

AKP doğanın rant uğruna hunharca yağmalanmasının önünü açmaya devam ediyor. Kamuoyunda plastik poşetlerin parayla satılması üzerinden gündeme gelen torba yasa teklifiyle neredeyse her yere inşaat yapılmasının önü açılıyor.

Meclis genel kurulunda AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen ‘Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’yle Kıyı Kanunu’nda değişiklik yapıldı. Böylece tuzlu su alanlarına enerji santrali kurulmasına izin verildi. Teklifin ilk halinde santral kurma izninin tatlı su alanlarını da kapsadığı ancak CHP, HDP ve İYİ Parti’nin itirazı sonucu değişikliğe gidildiği öğrenildi.

Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik ile de yaban hayatı koruma alanlarına tesis, köprü ve yol kurulmasının önü açıldı yapım izninde Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilendirildi.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’da yapılan değişiklikle de Hazine mülkiyetinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tahsis edilen bina ve arsa gibi taşınmazların gelir elde etmek için satışının önü açıldı ve satışta tek yetkili olarak bakanlık belirlendi.

Torba yasada çevreye dair ise plastik poşetlerin 25 kuruşa satılması ve ücretsiz poşet verilen satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira para cezası kesilmesi düzenlemesi yer aldı.