Sanayi üretiminde kriz sürüyor

2019 yılı Ocak ayında sanayi üretimi endeksi geçen yıla kıyasla yüzde 7,3 azaldı.

Türkiye kapitalizminin krizini gözler önüne seren ekonomik göstergelerden ‘sanayi üretimi endeksi’nin 2019 Ocak ayı rakamları bugün açıklandı. Sanayi üretimi endeksi, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,3 azalırken, önceki aya (2018 Aralık) kıyasla yüzde 1 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan ‘Sanayi Üretim Endeksi Ocak 2019’ bültenine göre yıllık yüzde 7,3 düşen sanayi üretimi endeksinin alt sektörlerinde yıllık düşüşler şu şekilde: “Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %7, imalat sanayi sektörü endeksi %7,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,7 azaldı.”

Alt sanayi gruplarında da yıllık en fazla düşüş ara malı ve sermaye malı üretimi endekslerinde yaşandı. Ara malı üretimi endeksi yüzde 10,9, sermaye malı üretimi endeksi yüzde 8,1 geriledi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılarak aylık yapılan kıyaslamaya göre, 2019 Ocak ayında, 2018 Aralık ayına kıyasla yüzde 1 artış kaydedildi. Alt sektörlerde de aylık değişim şöyle oldu: “Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %1,7, imalat sanayi sektörü endeksi %1,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,1 arttı.”