‘Seçim Koordinasyon Merkezleri’yle baskı örgütlenecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla yayımlanan “seçim güvenliği” genelgesi kapsamında illerde Seçim Koordinasyon Merkezleri kurulacak. Bu merkezler bir tür baskı merkezi işlevinde olacak.

İçişleri Bakanlığı tarafında yayınlanan bir genelgeyle, yerel seçimler öncesinde illerde Seçim Koordinasyon Merkezleri (SKM) kurulacak. “Seçim güvenliği” gerekçesiyle kurulacak merkezler, baskı mekanizması işlevi görecek.

Bakanlık tarafından yayınlanan genelgede şu ifadeler yer alıyor: “Seçim güvenliğine yönelik planların uygulanmasında ve tedbirlerin alınmasında görev yapacak yeterli sayıda emniyet, jandarma, sahil güvenlik personelinin, güvenlik korucuları ve gönüllü güvenlik korucularının görevlendirilmeleri yapılarak tüm kolluk birimlerinin tam bir iş birliği ve koordinasyon içerisinde çalışmaları sağlanacak. Terör örgütü ve uzantılarının seçmen iradesini baskıyla etkilemeye yönelik girişimlerine müsaade edilmeyecek.”

Genelge içinde ayrıca “Seçim öncesi, seçim günü ve sonrasında huzur ortamını bozmayı amaçlayan kişi ve grupların faaliyetlerinin önlenmesi, seçim sonuçları üzerinden yaşanacak tartışmaların asayiş ve güvenlik sorununa dönüşmemesi için gerekli olan tüm tedbirler alınacak” deniyor. Yani seçim hilelerine karşı tepki gösterecek olanlara devlet terörü uygulanacağı şimdiden ilan ediliyor.

Bununla beraber sosyal medya hesapları üzerinden, “manipüle etmeye ve seçmen üzerine baskı kurulmasına izin vermeme” adı altında, “provakatif paylaşım” gerekçesiyle kendileri için uygun olmayan paylaşımda bulunan herkesi gözaltına alabilecekler.