Teslim Demir’in cenaze törenine yönelik davalar

TKİP kurucularından Teslim Demir’in cenaze törenine katılan 3 kişinin davasında bugün görülen karar duruşmasında beraate hükmedildi.

EKİM hareketinin ve Türkiye Komünist İşçi Partisi’nin kurucu kadrolarından Teslim Demir’in (Sinan) İzmir’deki cenazesine katıldıkları gerekçesiyle ev baskınlarında gözaltına alınan ve haklarında dava açılanların duruşmaları devam ediyor.

Bugün üç kişinin duruşması İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İki kişi hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüte yardım etmek” iddiasıyla görülen davada savcı, isnat edilen iddiaya gerekçe gösterilen eylemlerin ifade özgürlüğü kapsamında olduğu, anayasada ve AİHS kararlarında da suç teşkil etmediğine dayanarak beraat istedi. Mahkeme heyeti de savcının istemi doğrultusunda oy birliğiyle beraat vererek adli kontrol ve yurt dışı yasağının kaldırılmasına hükmetti.

Diğer bir kişinin, örgüt propagandası iddiasıyla açılan davada da savcı beraat istedi, mahkeme heyeti yine oy birliğiyle beraate hükmetti, imza ve yurt dışı yasağı kaldırıldı.

Kızıl Bayrak / İzmir