Tutuklu ESP yöneticileri tahliye edilmedi

ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu’nun yanı sıra ESP il yöneticisi Ali Haydar Keleş ve Muhammet Bedran Çoğaltay’ın tutuklu olduğu davanın bugün görülen duruşmasında tahliye çıkmadı.

ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, ESP il yöneticisi Ali Haydar Keleş ve Muhammet Bedran Çoğaltay’ın tutuklu, çok sayıda kişinin de tutuksuz yargılandığı dava İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Bedran Çoğaltay’ın getirildiği duruşmaya Çiçek Otlu ve Ali Haydar Keleş SEGBİS ile bağlandı. Tutuklu yargılanan Bedran Çoğaltay tahliyesini istedi. Avukatı Sezin Uçar da Çoğaltay’ın katıldığı eylemlerin suç olmadığını belirterek, ceza verilse bile hapiste kaldığı sürenin infazı ile eş olduğunu vurgulayarak Çoğaltay’ın tahliyesini istedi.

Çiçet Otlu da katıldığı eylemlerin suç olmadığını belirterek “ESP Genel Başkanıyım ve bundan kaynaklı siyasi bir karar vardır ortada. 2 yıldır tutukluyum ve tutukluluğuma gerekçe gösterilen eylem ve etkinlikler ile ilgili Anayasa Mahkemesi ‘ifade özgürlüğüdür’ kararı verdi. Tutuklama kararında somut gerekçeler olması gerekir” dedi. Otlu 14. gününde olduğu açlık grevi eylemini “Leyla Güven’in talebi talebimdir” diyerek talep karşılanana dek sürdüreceğini söyledi.

Otlu’nun Avukatı Gülhan Kaya Otlu’nun hapiste olmasının hukuken bir dayanağı olmadığını belirterek “Yargılama siyasidir. Müvekkilim ESP Genel Başkanı olduğu için tutukludur” dedi.

Ali Haydar Keleş ve avukatı Keleş Öztürk aynı gerekçelerle tahliye talep etti.

Mahkeme heyeti kararında, tutuksuz yargılanan Adar Temel hakkında yakalama kararı çıkararak, daha önce adli kontrol uygulanan tutuksuz sanıklara il dışına çıkış yasağı getirilmesine hükmetti. Ayrıca, tutuklu 3 kişinin tutukluğuna devam kararı verilerek bir sonraki duruşma 26 Haziran'a ertelendi.