Üç ilde gözaltı ve tutuklama terörü

Bu sabah Mersin ve Erzurum’da ev baskınları sonrası pek çok kişi gözaltına alınırken, 9 Mart’ta Muş’ta gözaltına alınanlardan 3 kişi tutuklandı.

Toplumsal muhalefeti hedef alan saldırılarını tırmandıran sermaye devleti gözaltı terörünü bu sabah Mersin ve Erzurum’da estirdi. Muş’ta da 9 Mart’ta gözaltına alınanlardan 3 kişi tutuklandı.

Mersin’de çok sayıda eve eşzamanlı baskın düzenleyen polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şu şekilde sıralandı: Yeni Yaşam gazetesi çalışanları Murat Sekvan ve Tuba Salman ile HDP Mersin Gençlik Meclisi üyesi Rojda Salman, Diyar Turgut, Vedat Turgut, Hizbullah Ekinci.

Erzurum Tekman’da, ilçe belediye başkanlığına HDP’li aday Müzahit Karakuş’un evi de polis baskınlarının hedefi oldu. Baskında, HDP ilçe çalışanı Mehtap Demirkaya ve Abdulhadin Eser gözaltına alındı.

Muş Varto'da 9 Mart'ta gözaltına alınan 11 kişi dün akşam saatlerinde adliyeye getirildi. “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla nöbetçi hakimliğe sevk edilen 11 kişiden 8'i serbest bırakılırken, HDP Varto İl Genel Meclis Adayı Şerafettin Öztürk, oğlu İsmet Öztürk ile Mehmet Ertaş tutuklanarak Muş E Tipi Hapishanesi’ne götürüldü.