Yerel seçim oyunu sürüyor!

Tartışma ve söylemleriyle emekçilere farklı gösterilmeye çalışılan burjuva partilerinin hepsinin özü aynı aslında. Farklı tonlar ve renklerle karşımıza çıkmaları gerekiyor ki, toplumun farklı kesimlerini etkileyebilsinler.

Yerel seçimler, belediyeleri ele geçirmenin ötesinde, ülkenin gidişatını belirleyecek, iktidarın yengi yenilgi dengelerine oynadığı bir “beka” sorunu olarak görülüyor. Gerek ittifaklar, gerek çıkacak adaylar, gerekse de partilerin içindeki çatlamalar, bir yerel seçimden ötesinin gelgitleri. Burjuva siyaseti içerisindeki bu gelgitler, işçi ve emekçiler için bir girdap anlamına geliyor. Emekçileri dibe doğru çeken bir girdap!

Seçimleri kim kazanırsa kazansın, işçiler, emekçiler, gençler ve kadınlar için hiçbir şey değişmiyor ve değişmeyecek. Parlamentosundan belediyesine tüm düzen kurumları, düzenin çarklarını döndürmek, kapitalist şirketlerin büyümesi ve ranttan pay alması adına işleyen bir dengeler toplamı. Dengeyi bozacak bir durumla karşılaştığında, değişen yasalar, alınan kararlarla temizlik operasyonuna başlayan bir AKP iktidarı var karşımızda. Parlamentonun, işçilerin ve emekçilerin sorunlarını çözmeye, haklarını genişletmeye dönük tek bir icraatı ise yok. Kararnameler, yasalar sermayenin ve saraylı çevrenin ihtiyaçlarına göre düzenleniyor. Kürt milletvekilleri tutuklama furyası ile meclis dışı bırakılıyor. Kürt hareketinin seçimle aldığı belediyelere tek tek kayyum atanıyor, belediye başkanları gözaltına alınıyor, tutuklanıyor…

Artık düzen sularında yüzmek de yetmiyor. Saray ve çevresinden olmamak, saldırıya uğramak, linç edilmek, gözaltına alınmak, tutuklanmak için yeterli.

Tartışma ve söylemleriyle emekçilere farklı gösterilmeye çalışılan burjuva partilerinin hepsinin özü aynı aslında. Farklı tonlar ve renklerle karşımıza çıkmaları gerekiyor ki, toplumun farklı kesimlerini etkileyebilsinler. Tüm düzen partilerinde iç gerilimler, parti başkanı olma, milletvekili gösterilip gösterilmeme ya da belediye başkanlığına adaylık üzerinden yaşanıyor. Tümü de koltuk derdinde. Partinin anlayışını, yaklaşımını, politikasını değiştirmek kimsenin tartışması değil. AKP’li belediyeler ile CHP’li belediyeler arasında temelde bir farklılık yok. CHP’li belediyelerde de taşeronluk var, işten atma var, ücretleri zamanında yatırmamak var...

Daha iyi bir belediye hizmeti, tartışma rant merkezli olduğu sürece, mümkün değildir. Son yıllarda “park yapıyor, yol yapıyor” diye kimi emekçilerin övünerek işaret ettiği icraatlar esasta yandaş şirketleri büyütmeye hizmet ediyor. Tren kazaları, altyapı sorunundan kaynaklı su baskınları, ulaşım sorunu vb. sorunlar orta yerde duruyor.

Z. İnanç