Ankara’da Toplumsal Mücadelede Kadınlar paneli

Ankara İşçi Meclisi, Toplumsal Mücadelede Kadınlar konulu panel düzenledi.

Ankara İşçi Meclisi, 8 mart vesilesiyle bir süreden beri ön hazırlığını yürüttüğü Toplumsal Mücadelede Kadınlar paneli dün saat 14.00’te gerçekleştirdi. Panel-forum formatında gerçekleştirilen etkinliğin ilk bölümünde Ankara İşçi Meclisi adına yapılan konuşmada işyerlerinde kadınların sigortasız ve taşeron olarak çalıştırıldığı, bu durumun kriz dönemlerinde daha da çoğaldığı belirtildi. Ardından mücadele sonucu elde edilen hakların emekçilerin ellerinden geri alınmak istendiği söylendi. Kadınlara ve çocuklara yönelik taciz ve tecavüzün katlanarak arttığı, sistem yargısının bu konuda katili, tecavüzcüyü koruduğu, dinci gerici politikaların da bunları destekleyen ve meşrulaştıran tarzda hareket ettiği belirtilerek Şule Çet davasında yaşanan hukuksuzluklar örnek olarak gösterildi. AİM adına yapılan konuşma işçi emekçi düşmanı birçok yasanın kapıda olduğu belirtilerek “Yaşadığımız tüm bu sorunların tek çözümü mücadele etmek ve birlik olmaktır” sözleriyle sonlandırıldı.

Ardından Sibel Özbudun “politik mücadelede kadın” başlıklı sunumu için söz aldı. Özbudun, dünyanın birçok yerinde toplumsal mücadele nerede boy verse bunun içerisinde kadınların hep en ön saflarda yer aldığını belirtti. Ardından dünya çapında mücadelede aktif olarak yer alan kadın devrimcileri sıralayarak kadının toplumsal mücadelede her zaman geride kalmadığının altını çizdi.

Özbudun’dan sonra sözü Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası Kadın Bürosu’ndan Zuhal Subaşı aldı. Subaşı, kadın işçilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, tarihte yaşanan grevlerde eylemlerde etkin olarak kadınların yer aldığını çeşitli örneklerle sunarak, kadının mücadele içerisinde özgürleştiğinin altını çizdi.

Verilen aranın ardından Süreyya Karacabey Kadın ve Sanat başlıklı bir sunum yaptı. Karacabey, özel olarak tiyatro alanında kadınların yok sayıldığını, yer yer kadın rollerinin erkekler tarafından oynatıldığını söyledi. Tarihte tiyatro turnelerinde kadınların çok zor durumlar yaşadığını belirtti.

Karacabey’in sunumunun ardından forum kısmına geçildi. Forum kısmında işçi emekçi kadınlar söz alarak hem deneyimlerini paylaştılar hem de panelistlere sorular yönelttiler.

Etkinlik İşçi Kültür Evi Müzik Atölyesi’nin dinletisi ile sonlandı.

Kızıl Bayrak / Ankara