BKB’den coşkulu ve kitlesel 8 Mart etkinliği

Bağımsız Kadın Birliği (BKB) Çorlu’da 8 Mart etkinliği düzenledi.

Bağımsız Kadın Birliği’nin (BKB) yaklaşık 1 aydır yoğunlaştırdığı emeğinin ürünü olan “Baharı cesaretlendiren kadınlar” etkinliği Çorlu Belediyesi Memduh Şefkat Esendal tiyatro salonunda başarıyla gerçekleştirildi.

Etkinlikte kısa bir açış konuşmasının ardından eşitlik ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitiren kadınlar için saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunda Ekmek ve Gül şiiri okundu.

Devamında ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihsel ve güncel anlamını konu alan bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan kamu emekçisi bir kadın şunları ifade etti:

“Bağımsız Kadın Birliği olarak kuruluşumuzdan bu yana kısa bir zaman dilimi geçmesine rağmen birliğimiz bu zaman içerisinde yaptığımız çalışmalarla daha da büyüyerek bugüne geldi. Büyüyoruz çünkü emekçi kadınların sesiyiz, güçleniyoruz çünkü emekçi kadınların gücüyüz.

“Kadını kamusal alandan dışlayan, eve iten çocuk doğurmaya teşvik eden uygulamaların etkisiyle, kadınlara yönelik ayrımcılık, şiddet, sömürü ve yok sayma katlanarak artıyor.

Artan kadın düşmanlığı kadınları sokakta, otobüste, metroda tehdit ediyor. Kadınlar başı açık, başı kapalı diye ayrımcılığa maruz kalıyor. Şort giydikleri için tekmeleniyor, hamileyken parkta spor yaptığı için dövülüyor, toplu taşıma araçlarında tecavüz ediliyor, katlediliyor. Etnik kimliğimizden ötürü daha fazla baskı ve katliama maruz kalıyoruz. Kadınların sesi yükselmesin diye bizi zindanlara tıkanlar, sudan sebeplerle kadınları katledenlere ise iyi hal ceza indirimi uygulanıyor.

“Şimdi Arjantin’den Şili’ye, İtalya’dan İrlanda’ya, İran’dan ABD’ye Meksika’dan Hindistan’a ve daha dünyanın pek çok yerinde emekçiler ayaktalar. Meydanlarda ve sokaklarda insanca çalışma ve yaşam koşulları için, temel hak ve özgürlükleri için emekçi kadınlar en ön saflarda mücadele ediyor. BKB olarak biz de bu sosyal mücadelenin bir parçası olduğumuz bilinciyle hareket ediyoruz.”

Konuşmanın ardından BKB’nin çocuk üyesi İdil şiir okudu. “Bu mücadelede ben de varım” dedi.

Rapiska Müzik Topluluğu tarafından türküler seslendirildi. BKB bünyesinde emekçi kadınlar ve gençler tarafından oluşturulan tiyatro topluğu gösterim yaptı. “Kadınlar hayatın her yerinde!” adlı oyun katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Nazım Hikmetin Tanya adlı şiirini bir metal işçisi oratoryo biçiminde sahneledi. Mirabel Kardeşler’in ve 2. Emperyalist Paylaşım Savaşı’nda kurşuna dizilen Fransız komünist kadın Danille Casanova’nın son mektupları okundu.

Etkinlikte son olarak BKB ritim gurubu sahne aldı. Hep birlikte türkü ve marşlar söylendi. Emekçi kadınların öz emeğinin ürünü olan sunum da ilgiyle karşılandı.

Etkinlik 10 Mart Pazar günü saat 14.00’te belediye meydanında yapılacak basın açıklamasına çağrıyla sonlandırıldı.

Etkinlikten notlar

Devrimci kadın önderlerin resimleri salonda yerlerini almıştı. Bağımsız Kadın Birliği imzalı “Korkmuyoruz, itaat etmiyoruz, susmuyoruz! Vardık varız var olacağız! ve “Baskıya tacize, sömürüye, mobbinge… Dur de!” pankartları da asılıydı.

Etkinliğe emekçi kadınların ve gençlerin katılımı yoğundu. Etkinliğe yaklaşık 300 işçi, emekçi ve genç katıldı.

Kızıl Bayrak / Trakya