Gebze’de 8 Mart üzerine panel ve söyleşi

Gebze BDSP, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla panel ve söyleşi gerçekleştirdi.

Gebze Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla bugün (10 Mart) saat 16.00’da İşçilerin birliği Derneği’nde panel ve söyleşi gerçekleştirdi.

Çeşitli fabrikalarda çalışan işçiler, ev emekçisi kadın ve liseli gençlerin katılımı ile gerçekleşen etkinlikte selamlamanın ardından İEKK adına sunum yapıldı.

Sunumda; 8 Mart'ın burjuvazi tarafından içinin özellikle boşaltılmaya çalışıldığı, bilinçli bir şekilde ‘kadınlar günü’ ilan edilerek 8 Mart’ın sınıfsal içeriğinin üzerinin örtülmek istendiği vurgulandı. Ardından, 8 Mart’ın nasıl ortaya çıktığı, kadın sorununun günümüz toplumunda genel hatları ile ne ifade ettiği üzerinde duruldu. Kadın erkek arasındaki eşitsizliğin, mülkiyet ilişkilerinin başlaması ile ortaya çıktığı, sınıflı toplumlarda her türden eşitsizliğin körüklendiği, kadın-erkek emekçilerin yan yana gelip işçi iktidarını kurarak gerçek çözüm için gerekli koşulların sağlanacağına değinildi.

Sunum bittikten sonra soru cevap bölümünde söz alan katılımcılar hem soru sordular hem de düşüncelerini dile getirdiler. Canlı tartışmaların yaşandığı bu bölümde AKP iktidarı döneminde kadına yönelik artan kuşatma, taciz, tecavüz, cinayetler ele alındı. AKP’nin, özellikle kadınlar üzerinde şekillenen gerici yönünün temelinde sömürünün olduğu, eşitsizliği bununla maskelemeye çalıştığı konuşuldu.

Aranın ardından yapılan bir konuşma ile her alanda eşitsizliği körükleyen sisteme karşı mücadele vermiş, dünyadan ve Türkiye’den kadın devrimciler selamlandı, saygıyla anıldıkları ifade edilerek isimleri sıralandı.

Hemen ardından Flormar direnişine dair bir bilgilendirme ve değerlendirme yapıldı. Kadın işçilerin ön planda olduğu 297 gün devam eden ve 8 Mart’ın hemen öncesinde bitirilen direnişin başından itibaren nasıl sürdüğü ve nasıl sonlandırıldığına dair bilgilendirmelerde bulunuldu. Taban örgütlülüğünün işletilmediği, söz, yetki ve kararın işçilerde olmadığı, düzenin ve sendika bürokratlarının çizdiği sınır aşılmadığı ölçüde sendikalaşmanın önündeki engellerin Flormar’da olduğu gibi aşılamayacağı ifade edildi.

Son olarak İstanbul’da sınıf bilinçli işçilerin gündemine aldığı kurultay çalışmalarını güçlendirmek yönünde tartışmalar yapıldı.

Kızıl Bayrak / Gebze