İzmir’de Rabia Naz için eylem

İzmir’de kadınlar Rabia Naz başta olmak üzere, katledilen, cinsel istismara uğrayan tüm çocuklar için eylem yaparak adalet istedi.

‘Kadınlar Birlikte Güçlüdür’ bileşenleri bugün saat 18.30’da Karşıyaka çarşı içinde İş Bankası önünde Rabia Naz için eylem yaptı.

Platform bileşenleri adına konuşmaların yapıldığı eylemde kadınlar, bugüne kadar öldürülen çocukların isimlerinin yazdığı dövizler açtılar ve Rabia Naz için adalet istediler.

Eylemde yapılan açıklamada, Rabia Naz’ın katillerinin yargılanması yerine, kızının faillerinin açığa çıkması için mücadele yürüten babasının “aklı dengesi bozuk” denilerek çıkartılan raporla hastaneye yatırılması eleştirildi. Kadınlar olarak bugüne kadar öldürülen çocukların katillerinin hesap vermesi, gerçek adaletin uygulanması için mücadele yürütüldüğü vurgulandı. “Biz buraya Rabia Naz şahsında bütün çocuklar için geldik. Vakıflarda tecavüze uğrayan çocuklar, savaşlarda ölen çocuklar, çalışmak zorunda kalıp iş cinayetinde öldürülen çocuklar, biz hepsi için erkek adalet değil gerçek adalet istemek için buradayız” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada katledilen çocukların isimleri sıralandı: Berkin Elvan, Ceylan Önkol, Veysel Atılgan, Uğur Kaymaz, Eylül Yaylı kara, Leyla Aydemir, Oğuz Arda Sel, Ayla Kurdi, Ömer Faruk Sever.

Açıklamada son olarak dinci-gerici iktidara da seslenilerek şöyle dendi: “Siz önce, tacizciler, tecavüzcülerin, iyi hal indirimlerinden yararlanıp cezaevlerinden çıkarttıklarınızın nedenini açıklayın, siz Rabia Naz’ın faillerini yargılamak yerine neden babasını akıl hastanesine kapattığınızı açıklayın, sizler cemaat yurtlarında tecavüze uğrayan çocukların sorumlularının hesabını neden sormadığınızı açıklayın. Biz kadınlar erkek adalet değil gerçek adalet istemeye devam edeceğiz, tacizcilerden, tecavüzcülerden hesap sormaya devam edeceğiz.”

Kızıl Bayrak / İzmir