Kadın Meclisleri’nden Kadıköy’de 8 Mart eylemi

Kadın Meclisleri ve katledilen kadınların aileleri, Khalkedon Meydanı’nda gerçekleştirdiği 8 Mart eylemi ile “Öldürülmediğimiz şehirler istiyoruz” dedi.

Kadın Meclisleri ve kadın cinayetlerinde katledilen kadınların aileleri Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda gerçekleştirdiği 8 Mart eylemi ile “Öldürülmediğimiz şehirler istiyoruz” dedi.

Kadın cinayetlerinde katledilen kadınların fotoğrafının taşındığı basın açıklamasında kendisini tehdit eden erkeğe karşı sosyal medyadan adalet arayan Sevinç Kul, “Kadınlardan tahmin edemediğim bir destek aldım. Kadınlar kendilerini öldürmek isteyen hiç kimseden korkmayacak” dedi.

Aysun Yıldırım’ın annesi Hüsniye Yıldırım ise “Dosyamız intihar denilerek kapatıldı. Soruyorum savcılara neden delil toplamak yerine dosyayı kapatıyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi.

Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan da 11 yaşındaki çocuğunun intihar ettiğini söyleyerek dosyanın kapatılmak istenmesine tepki göstererek “Adalet istiyorum” dedi.

Şule Çet'in babası İsmail Çet “Diğer kadınların öldürülmemesi için buradayız” dedi.

Koruma kararı varken öldürülen Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil de kadın cinayetlerinin son bulması için alanlarda olduklarını ifade etti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ise şunları ifade etti: “Kadına şiddet yasaktır, suçtur. Birlikte daha güçlü 8 Martlar geçirmek için herkesi göreve davet ediyorum. Gücümüzü yaşadıkları kayıplara rağmen 8 Mart kutlu olsun diyen ailelerden alıyoruz.”

“Kadınlar durursa, hayat durur”

Kadınlar Birlikte Güçlü platformunun “kadın grevi” gündemiyle hazırladığı ve bütün alanlarda okunacağı belirtilen ortak metni Dilber Sünnetçioğlu okudu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kadınlar durursa, hayat durur. Çünkü bekasını kadın düşmanlığına bağlayan erkek-devletten bıktık, usandık! Çünkü hayatı bize dar edip kendine ‘mağdur’ diyen babalardan, ‘eşit değilsin’ deyip bir de nafaka hakkımıza göz dikenlerden bıktık, usandık! Çünkü evlilikle çocuk istismarının önünü açmaya çalışanlardan bıktık, usandık! Çünkü kürtaja, cinsellik ve üreme sağlığına erişimimize, çocuk doğurup doğurmama kararımıza müdahale etmeye çalışanlardan bıktık, usandık!

Çünkü hayatlarımıza kasteden erkek şiddetinden bıktık, usandık! Çünkü tacizden, tecavüzden bıktık, usandık! Çünkü kadını aileye hapseden düzenlemelerden, boşanmayı engelleyen yasalardan bıktık, usandık! Çünkü emeğimizin görünmezleştirilmesinden bıktık, usandık! Çünkü aşk diyerek, sevda diyerek şiddetin meşrulaştırılmasından bıktık, usandık! Çünkü eğitim ve sağlığa erişebilmenin birer ayrıcalık haline gelmesinden bıktık, usandık!

Çünkü ücretli emeğimizin güvencesiz ve esnek olmasından, sırf kadın olduğumuz için düşük ücretlere mecbur bırakılmaktan bıktık, usandık!”

Taksim’deki gece yürüyüşüne çağrı yapılan eylem “Asla yalnız yürümeyeceksin!”, “Kadın cinayetlerini durduracağız!” sloganlarla sona erdi.