SES’ten Çapa’da 8 Mart eylemi

SES Aksaray Şubesi, 8 Mart vesilesiyle İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde basın açıklaması yaparak “Adil, eşit ve özgür bir yaşamın biz kadınların mücadelesi ile kurulabileceğinin farkındayız” dedi.

SES Aksaray Şubesi 8 Mart vesilesiyle İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Krize, eşitsizliğe, şiddete karşı yaşasın 8 Mart!” pankartının açıldığı eylem SES Aksaray Şube yönetiminden Fadime Dursun’un konuşmasıyla başladı. 8 Mart’ın tarihçesini ve kadın işçilerin mücadelesini anlatan Dursun mücadelenin bugün de devam ettiğini söyledi. İÜ yönetiminin kendi yapacakları 8 Mart panelini “fazla siyasal” diyerek yasaklamasına tepki gösterdi.

Basın açıklamasını ise SES Şube Kadın Sekreteri Aynur Gürcan okudu.

“Mücadele kadınları birleştirir, Kadınlar dünyayı özgürleştirir” şiarıyla başlayan açıklamada “Bize baskı, sömürü ve şiddet dışında bir şey vaat etmeyen ataerkil kapitalist sisteme karşı tarihimizden aldığımız gücümüzle bu 8 Mart’ta yine alanlardayız. Çünkü adil, eşit ve özgür bir yaşamın biz kadınların mücadelesi ile kurulabileceğinin farkındayız” dendi. Dünyada ve Türkiye’deki sömürü ve kadın düşmanı politikalar teşhir edildi. Kriz ile birlikte esnek çalışma,  güvencesizlik ve kayıtdışılık uygulamalarının arttığı ifade edildi.

Kadınların mücadele ile elde ettiği haklarının geri alınmak istenmesine tepki gösterilen açıklamada, bu saldırılara karşı mücadele etmeye kararlı oldukları belirtildi. Çocuk istismarından cinsel taciz ve tecavüze “iyi hal” indirimleri vb. yöntemlerle suçun aklanması, toplumun kutuplaştırılması gibi uygulamalar teşhir edildi. Eşit işe eşit ücret, iş yerlerinde ücretsiz kreş, 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi talepleri sıralanarak açıklama sonlandırıldı.

İTO Başkanı Pınar Saip de 8 Mart’ın ortaya çıkışını hatırlattı ve bugün içeriğinin boşaltılarak “çiçek böcek günü” gösterilmek istendiğini ifade etti. Kadınların haklarını erkeklerle birlikte mücadele ederek alacaklarını söyleyen Saip, mücadele çağrısı ile sözlerini sonlandırdı.

Eylem “Eşit işe eşit ücret!”, “Görünmeyen emek sesini yükselt!” ve “Kadınlar şiddet istemiyor!” sloganıyla sona erdi.

Kızıl Bayrak / İstanbul