“Tarımda çalışan kadınların çoğu kayıt dışı”

Tarımda çalışan kadınların yüzde 90,8’i kayıt dışı çalışıyor. Kayıtlı çalışan kadınların sayısı 237 bin olurken, kayıt dışı sayısı 2 milyon 339 bini buldu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, tarımda çalışan kadınların çok büyük oranda kayıt dışı ve güvencesiz çalıştığına dikkat çekti.

Bayraktar, “Haziran ayı rakamlarına göre, tarımda çalışan 5 milyon 624 bin kişinin yüzde 45,8’i olan 2 milyon 576 binini kadınlar oluşturuyor” dedi.

Bayraktar, tarımda çalışan 5 milyon 624 bin kişinin yüzde 47,4’ünün, yani 2 milyon 633 bin kişinin ücretsiz aile işçisi olduğunu, bunların da yüzde 76,6’sının kadın olduğunu belirterek, kadınların kayıt dışı çalışmasına ilişkin şunları söyledi: “Tarımda çalışan kadınların ezici bir çoğunluğu olan yüzde 90,8’i primlerin yüksekliğinden dolayı kayıt dışı kalıyor, sosyal güvenlik kapsamına girmiyor. Kayıtlı çalışan kadın sayısı tarımda 237 binde kalırken, kayıt dışı çalışan kadın sayısı 2 milyon 339 bine ulaşıyor.”

Tarım Bağ-Kur primlerinin yüksekliğine dikkat çeken Bayraktar, indirimle birlikte her ay 997,84 lira olan primi ödemenin zorluğuna değindi. Kırsal alanda gelir seviyesinin ülke ortalamasının yüzde 35’i olduğunu ifade eden Bayraktar, prim ödeme gün sayısının ayda 15 güne indirilmesini istedi.

Bayraktar, tarımda çalışanlar için çalıştıkları her yıl için sigorta gün sayılarına 90 gün yıpranma payı ilave edilmesini istedi.