Yağlıdere Köyü Derneği’nden 8 Mart etkinliği

Yağlıdere Köyü Derneği, İstanbul Kartal’da 8 Mart etkinliği gerçekleştirdi.

Sivas Yıldızeli Yağlıdere Köyü Derneği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesi ile dün (10 Mart) Kartal Kurfalı Yaşam Kalitesini Yükseltme Kültür Merkezi’nde bir etkinlik gerçekleştirdi.

Etkinlik öncelikle “Kadınlarımızın Yüzü” adlı sinevizyon gösterimi ile başladı. İlgiyle izlenen sinevizyon gösteriminin ardından saygı duruşuna geçildi. Ardından etkinlikte dernek yönetimi adına selamlama konuşması yapıldı. Konuşma sonrasında derneğin gençlerinin şiir dinletisine geçildi.

Etkinlikte Yağlıdereli Kadınlar adına 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün anlam ve önemini anlatan bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada ilk olarak 8 Mart’ın tarihçesi anlatıldı. Sonrasında ikinci sınıf insan muamelesi olarak görülen kadınların kimi zaman töre cinayetlerinde kurban edildiği, kimi zaman da kriz dönemlerinde ucuz iş gücü olarak çalışma hayatına sunulduğu ifade edildi. Dinci gerici iktidar döneminde kadınların gördüğü baskı, zulüm, taciz ve tecavüzlerin kat be kat arttığı vurgulandı. 8 Mart’ın içinin boşaltılmasına da izin verilmemesine de vurgu yapılan konuşmada son olarak şunlar söylendi: “Bizler Özgecan’ın çığlığı olmalı, İşten atılan onlarca gündür mücadele veren Flormar işçilerinin soluğu olmalı, küçücük yaşlarında küçücük bedenlerine uzanan elleri kırmak için çocuklarımızın çıkmayan avazı olmalıyız. Bu direngenlik gelmiş olduğumuz Anadolu topraklarından Sivas’ta cayır cayır yakılan Menekşe’den mirastır bize.  Bizler ki nasıl ki zamanında kendi günahlarını örtmek için bizi sarmaya çalıştıkları yazmaları nasıl yırtıp attık ise şimdide bu karanlığı yırtıp atmak zorundayız. Bizler nasıl ki yaşamın yarısında ise mücadelenin de yarısını oluşturmak zorundayız. Ana olarak eş olarak bacı olarak her şeyden önce kadın olarak biz de varız demek zorundayız. ‘Vardık Varız Var Olacağız’ demeliyiz. Baharın ön günlerini yaşadığımız şu günlerde karanlığı yırtıp bahara koşmak için ‘Bu bahar önce kadınlar yürüyecek’ diyoruz ve buradan tüm işçi emekçi kadınları bu yürüyüşe ses soluk olmaya gerçek özgürlüğü ulaştığımız günlerde buluşmak dileğiyle…”

Konuşma sonrasında müzik dinletisi gerçekleşti. Sonrasında İşçilerin Birliği Derneği Tiyatro Atölyesi kadınlar ve seçimler üzerine bir tiyatro gösterisi sergiledi. Tiyatro birçok kez alkışlarla kesildi ve ilgiyle izlendi. Etkinlik Güneşin Yolcuları adlı grubun ezgileri ile bitirildi.

Etkinlik öncesi İEKK broşür dağıtımı gerçekleştirdi.

Kızıl Bayrak / Kartal