Ford Otosan’da artan sömürü ve keyfiyet: İşçiler tepkili

Ford Otosan yönetimi iş yükünü keyfi bir şekilde arttırarak sömürüyü ağırlaştırıyor. İşçiler ise hem fabrika yönetimine hem de sessizliğini koruyan Türk Metal’e tepkili.

Sermaye ve AKP iktidarı, kapitalizmin krizini çeşitli yöntemlerle işçi sınıfına ve emekçilere fatura etmeye çabalarken, fabrikalarda bu kapsamda sayısız örnek yaşanıyor. Bu örneklerle karşılaşılan Ford Otosan yönetimi, işten çıkarmalar ve ek işlerle işçiler üzerindeki iş yükünü ve sömürüyü arttırdı. İşçiler, hem fabrika yönetimine hem de duruma sessiz kalan Türk Metal’e tepkili.

Ford Otosan fabrikasında işten çıkarmaların ardından işçilerin iş yükü arttı. Boyahane bölümündeki işçiler İşten çıkartılan arkadaşlarımız oldu. Yeni işçi alımı da yok. Bizlerin üzerine düşen iş yükü arttı. Siparişlerde bir azalma olmamasına rağmen, Ford patronu için işler tıkırında olmasına rağmen sürekli işçi çıkartılıyor” ifadeleriyle yaşadıklarını aktardı. Hem üretim hem de bakım işçileri bu duruma tepki gösterirken, yaşananları Türk Metal’in sessizlikle izlemesinden de rahatsız.

Ayrıca Ford yetkili servisinin yapması gereken işin fabrikada işçilere yaptırılmasına da tepki gösteren işçiler, yönetimin keyfiyetle ek iş yaptırmasına şöyle karşılık verdi: “34 BMA 867 plakalı Borusan firmasına ait aracın kayar kapı makarası fabrika içinde değişiyor. Fabrikada ücretsiz değiştirilen lastikler de değiştirildi. Bu araç fabrikaya nasıl girdi? Değişen parçaların faturası kime yazılacak? İşçinin çalışma bedelini kim karşılayacak?”

Kızıl Bayrak / Kocaeli