Hak-İş hangi sınıfın temsilcisi?

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, kadroya geçirilen taşeron işçilerinin zam huzursuzluğunu AKP’ye bildirerek bunun yerel seçimler öncesi sorun olabileceği uyarısında bulundu.

Asgari ücret zammını “mevcut ekonomik şartlarda makul kabul edilebilir” olarak niteleyen, kıdem tazminatının fona devri ile gasp edilmesi planına “sıcak bakan tek işçi konfederasyonu” olan Hak-İş kendisine biçilen rolü yerine getirmeye devam ediyor. Sermayenin ve gerici iktidarın işçi sınıfı içerisindeki ajanı konumundaki Hak-İş’in şefi Mahmut Arslan’ın taşeron işçileri için zam isterken dahi asıl gözettiği, iktidarın çıkarlarını korumak oldu.

Türk-İş ve DİSK kadroya geçirilen taşeron işçilerine yapılan zammın enflasyon oranına çekilmesini talep ederken Hak-İş de bunu mektup yolu ile yaptı.

Mahmut Arslan, Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, AKP genel başkan yardımcıları Jülide Sarıeroğlu ile Lütfi Elvan’a mektup gönderdi.

Kadroya alınan taşeron işçilerine 6 ayda bir yapılması öngörülen yüzde 4’lük zammın, enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak açıklandığı bir dönemde işçiler içinde huzursuzluk yarattığını belirtti.

Seçimler sürecinde olduğumuzun altını çizerek...”

Sözde işçiler için zam istiyor görüntüsü veren Arslan’ın, işçilerin huzursuzluklarını AKP’ye bir uyarı olarak iletmesi ise sermayenin ajanlığı misyonunu gözler önüne serdi. Mart’ta yapılacak yerel seçimlere değinen Arslan “Mahalli seçimler sürecinde olduğumuzun altını çizerek, emekçi kardeşlerimizin, bu haklı ve yerinde taleplerine olumlu bir karşılık verilmesinin önemine vurgu yapmak istiyoruz. Bu nedenle, artan enflasyon karşısında eriyen ücretlerimizde ve sosyal haklarımızda en az enflasyon oranında (yüzde 20,30) artış / zam yapılmasını yüksek müsaadelerinize arz ediyoruz” dedi.

İşçi sınıfının her türlü fiili-meşru mücadelesi önünde bir engel olan Hak-İş’in sermayeye ve iktidara sunduğu hizmet, asgari ücret görüşmeleri ve kıdem tazminatı hakkının gaspı gündeminde de su yüzüne çıkmıştı.