“Havalimanı işçileriyle dayanışmak suç değildir!”

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu bileşenleri, yargılandıkları dava kapsamında yarın Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’nde görülecek duruşmaya çağrı yaptı.

Haklarını aramak için eylem yapan havalimanı işçileri 15 Eylül gecesi kaldıkları koğuş kapıları koçbaşlarıyla kırılarak gözaltına alınmışlardı. Aynı gün akşamında havalimanı işçilerine destek için Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda yapılmak istenen eylem daha yapılamadan gözaltına alınan 27 kişiden 26’sına açılan davanın ilk duruşması yarın Anadolu Adliyesi’nde görülecek.

“İşçilerin haklı mücadelesi yargılanamaz”

Duruşmaya çağrı amacıyla bugün İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde saat 13.00’de yapılan basın toplantısında “İş cinayetlerini işleyen patronlar ve gerekli denetimleri yapmayanlar yargılansın! 3. havalimanı işçilerinin haklı mücadelesi yargılanamaz! / 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu” yazılı ozalit açıldı.

Gazeteci yazar Beyza Üstün 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformunun kuruluşu hakkında bilgi verdikten sonra yarın görülecek duruşmaya dikkat çekerek, duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

Üstün’ün ardından sözü tutuklanan ve ilk duruşmalarında serbest kalan Baran Kırgın aldı. Ataşehir Belediyesi önünde önceki gün kendini yakan Ramazan Karabacak’ın yanında olduklarını vurgulayan Kırgın, basın metnini okudu.

Havalimanı işçilerine yapılan saldırıyı özetleyen Kırgın, kendilerine destek amacıyla İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş'in yapmak istediği eylem daha yapılamadan 27 kişinin gözaltına alındığını ifade etti. Yaptıkları açıklamaların aynı zamanda bir suç duyurusu niteliği taşıdığını belirten Kırgın, “Bulunduğumuz her yerde insani haklı taleplerimiz için isyanımızı ve örgütlülüğümüzü büyüterek ve insanca, insan yaraşır yaşam haklarımızı alarak göstereceğiz. İnanıyoruz biz kazanacağız” dedi.

“Yarın savunma yapmayacak yargılayacağız”

Kırgından sonra İnşaat-İş Sendikası adına Uğur Karadaş söz aldı. Bugün Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Taş Yapı İnşaat işçilerinin eylemlerinin sürdüğünü belirten ve inşaat işçilerinin diğer direnişlerini sıralayan Karadaş, 3. havalimanı işçileriyle olduğu gibi bu direnişlerle de dayanışma halinde olduklarını vurguladı.

Dev Yapı-İş Sendikası başkanı Özgür Karabulut da 3. havalimanında özünde hiçbir şeyin değişmediğini vurgulayarak, göz boyama için yapılan bazı değişikleri sıraladı. Sorunlarla birlikte, işten çıkarmaların da devam ettiğini belirten Karabulut, yarın mahkemede savunma değil, bunları söyleyerek yargılama yapacaklarını ifade etti.

Gözaltı gerekçesi valilik yasağı

Son olarak söz alan Av. Ekin Güneş Saygılı, 15 Eylül'de 27 kişinin gözaltına alındığını belirterek gözaltına alınanlardan birinin avukat olduğu için 26 kişiye dava açıldığını ifade etti. Dava iddianamesinde Kadıköy Valiliği’nin yasaklamasına rağmen eylemin yapıldığı ibaresinin olduğunu dile getiren Saygılı, Üsküdar Altunizade’de bulunan Taş Yapı İnşaat’ın merkezi önünde eylem yapanların gözaltına alınma gerekçesinin, cumhurbaşkanının evine yakın olduğu için Üsküdar Valiliği’nin eylemi yasaklaması olduğunu ifade etti.

“Yarın çocuklar içme suyu bulamayacak!”

Kürsüde konuşmacıların sözleri bittikten sonra söz alan Bahadır Altan, 3. havalimanının su havzası içinde olduğuna ve havalimanı yüzünden içme suyunun bile kalmayacağına dikkat çekerek, duruşmada yarın çocukların içme suyu bile bulamayacağını da dile getireceklerini belirtti.

Kızıl Bayrak / İstanbul