İş cinayetinin sorumlusu İÜ ‘iş kazası’nı reddetti

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde taşeron işçisi olan Zafer Açıkgözoğlu’nun, kendisine temizletilen kanalizasyondan kaptığı enfeksiyon nedeniyle yaşamını “iş kazası” sonucu yitirdiği tespiti yapıldı. İş cinayetinin sorumlusu rektörlük ise ölüm nedeninin “iş kazası” olmadığını iddia etti.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Çapa Tıp Fakültesi'nde taşeron işçisi olarak çalışan Zafer Açıkgözoğlu’na, 14 Haziran 2013 tarihinde kendi işi kapsamına girmemesine rağmen kanalizasyon temizletilmiş ve Açıkgözoğlu burada kaptığı enfeksiyon nedeniyle 17 Ağustos 2014’te yaşamını yitirmişti.

Dosya, tespit için İstanbul 32. İş Mahkemesi'ne giderken mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda Açıkgözoğlu’nun ölümünün “iş kazası” sonucu gerçekleştiğine yer verildi.

İÜ Rektörlüğü’nün iddiası

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın haberine göre İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü iş cinayetini reddetti. Ölümün yapılan iş sonucu olmadığını iddia eden rektörlük, Açıkgözoğlu’nun uyuşturucu nedeniyle sabıkalı olduğunu öne çıkararak, ölümünün de bu nedenle gerçekleştiğini iddia etti.

Bilirkişi raporunda, Açıkgözoğlu’nun ölümünün ‘iş kazası’ nedeniyle gerçekleştiği şu ifadelerle vurgulandı: "Önceden uyuşturucu kullandığı ile kendisinde olaydan evvel de 'hepatit b' hastalığının bulunduğu yönünde iddialar olsa da, söz konusu iddiaların doğruluğunun kabulü durumunda dahi yapılan kanalizasyon temizliği işi ile bu iş sırasında kanalizasyon suyuna maruz kalınması (iş ile olay arasındaki uygun illiyet bağı) ve ayrıca maruz kalınan kanalizasyon suyundan kaynaklı olarak 'fulminant hepatit ve gelişen komplikasyonları' sonucunda gerçekleşen ölüm olayı (olay ile zararlı sonuç arasındaki uygun illiyet bağı) ilişkisi ortadan kalkmamaktadır."