Seçim için 1000 TL yapılan emekli maaşlarına 4 yıl zam yok

Oy devşirmek için en düşük emekli aylıklarını 1000 TL’ye çıkaran AKP, bu emeklilere 4 yıl zam yapmayacak.

Yerel seçimler yaklaştıkça AKP iktidarının oy devşirmek için dağıttığı rüşvetlerin ardı arkası kesilmiyor. Ancak bu rüşvetlerin bile arkasında türlü oyunlar dönüyor. Asgari sefalet ücretinin dahi altında bir maaşla açlığa, yoksulluğa mahkum edilen emekliler de bu oyunların hedefinde.

Maaşı 1000 TL’nin altında olan emeklilerin maaşının 1000 TL’ye çıkarılması da böylesi bir adım.

1000 TL’nin altında maaş aldığı belirtilen 130 bin dolayındaki emeklinin maaşını 1000 TL’ye çıkararak seçimde oylarını almayı hesaplayan AKP, sonraki 4 yıl boyunca da bu emeklileri 1000 TL’ye mahkum etmiş oldu.

Hazineden eklenecek para ile bu emeklilerin maaşı 1000 TL’ye çıkarılırken, sonraki yıllarda yapılan zam oranlarına göre hazine yardımı düşecek. Yani Hazine yardımı sıfırlanıncaya kadar emeklilerin maaşı 1000 TL’de kalmaya devam edecek. Yapılan zamlar çıplak maaş üzerinden olacak. Bu durumda söz konusu emekliler 4 yıl boyunca reel zam alamamış olacak.

Muhalefet partilerinin en düşük emekli maaşının 1300 TL ve asgari ücret olan 2 bin 20 TL’ye çıkarılması önergeleri ise yine AKP ve MHP oyları ile reddedildi.