SES’ten 14 Mart açıklaması

SES, 14 Mart Tıp Bayramı’na ilişkin basın toplantısı yaparak 2019 toplu sözleşme sürecinde mücadele kararlılığını vurguladı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle genel merkez binasında basın toplantısı yaptı. Toplantıda basın metnini SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden okudu.

Sağlıkta dönüşüm programıyla halkın sağlığının paraya endekslendiğini belirten Erden sağlık çalışanlarına da düşük ücretler, iş güvencesinden yoksun, kuralsız, kölece çalışmanın dayatıldığını ifade etti. Erden, sağlıkta dönüşüm programının halkın sağlığını tehlikeye atmakla beraber sağlık çalışanlarını da olumsuz etkilediğini belirterek mesleki itibarsızlaştırmayla beraber şiddet ve intiharların arttığını dile getirdi.

KHK ile ihraç edilen sağlık çalışanlarının işlerine iade edilmesi gerektiğini dile getiren Erden konuşmasının devamında taleplerini sıraladı. Performansa sisteminin sonlandırılması, temel ücretlerin yükseltilmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının yanı sıra emekçilerin ek göstergelerinin 3600’den başlayarak kademeli olarak arttırılması taleplerinin yanı sıra ‘yıpranma payı’nın “Bütün emekçilere geçmiş çalışma sürelerini de kapsayacak şekilde ve fiili çalışma süresi şartı kaldırılarak yeniden düzenlenmesi” istendi.

2019 TİS süreci için mücadele programı

2019 toplu iş sözleşmesi (TİS) süreci üzerinde de durulan açıklamada, krize ve faturanın emekçilere ödettirilmeye çalışıldığına işaret edildi. ‘Yıpranma payı’ ve ‘ek gösterge’ talepleri için verilen mücadelenin ücretlerin yükseltilmesi mücadelesiyle birleştirileceği ifade edilerek şöyle denildi: “En düşük sağlık ve sosyal hizmet emekçisi temel ücretinin TÜİK verilerine göre yoksulluk sınırı olan 6500 lira olması için 1 Nisan - 10 Mayıs tarihleri arasında yerellerde eylem ve etkinlikler düzenleyecek ve 11 Mayıs'ta Ankara'da gerçekleşecek bir buluşma ile taleplerimizi kamuoyu ile paylaşacağız.”

TİS görüşmelerinde AKP iktidarı ve güdümündeki yandaş sendikanın, sağlık çalışanlarının taleplerini görmediğine değinilen açıklamada, SES’in 15 Mayıs - 15 Haziran arasında işyerlerinde TİS sandıkları kuracağı ve emekçilerin taleplerini belirleyeceği ifade edildi.

Bu taleplerin basın açıklamaları ile duyurulacağı, TİS görüşmelerinin başladığı gün ise Ankara’da Çalışma Bakanlığı önünde olunacağı belirtildi.