Sınıf devrimcilerinden kurultay, 1 Mayıs ve kıdem tazminatı faaliyetleri

Sınıf devrimcileri “Sınıfa karşı sınıf” kurultayının çağrısını sürdürürken işçi ve emekçileri krize, kıdem tazminatının gaspı planına ve sosyal yıkım paketlerine karşı mücadeleyi 1 Mayıs alanına taşımaya çağırdı.

Sınıf devrimcileri 28 Nisan’da İstanbul Altunizade’deki Petrol-İş Genel Merkezi’nde yapacakları kurultayın çağrı faaliyetlerini sürdürürken işçi ve emekçilere yeni yıkım saldırıları getirecek olan “Yeni Ekonomik Program” ve kriz saldırılarına karşı da işçi sınıfını mücadeleye çağırmaya devam ediyor.

Esenyurt’ta kurultay ve 1 Mayıs çağrısı

İstanbul’da 28 Nisan’da yapılacak “Sınıfa karşı sınıf” kurultayının çağrıları Esenyurt’ta hafta boyunca devam etti.

Kurultay hazırlıkları geçen hafta yapılan toplantı çağrısıyla başladı. Toplantıda kurultayın içeriğine dair bilgilendirmede bulunulurken katılan işçi-emekçilerden kurultayın güçlendirilmesine dair öneriler istendi. Ardından kurultay gündem maddeleri ve kurultay hazırlıklarına dair yapılan tartışmalarla toplantı devam etti. Toplantıda “Kurultay Hazırlık Komitesi” oluşturuldu ve tüm katılanlara kurultayı başta çalıştıkları fabrikalar olmak üzere en geniş işçi-emekçi kitlesine yaymak için azami çaba ve sorumlulukla hareket etmek gerektiği vurgulandı. Anket ve davetiyelerin dağıtılmasının ardından toplantı sona erdi.

Toplantının ardından kurultay çalışmaları hafta boyunca anket, davetiye dağıtımı, sticker çalışması ve bildiri dağıtımıyla devam etti. İlk olarak Avcılar Yeşilkent mahallesinde ev ziyaretlerinde, kahvehanelerde ve derneklerde işçilerle anketler yapıldı. İşçilere davetiyeler ulaştırıldı. Kurultay çağrısının yanı sıra tüm işçilere 1 Mayıs çağrısı da yapıldı. Kurultay çağrıları Cuma günü Mercedes’te devam etti. Hoşdere Köyü camii ve Başakşehir Emlak Konutları camilerinde Cuma namazı girişinde ve çıkışında kurultay çağrı bildirilerinin dağıtımı yapıldı. Dağıtımda yüzden fazla bildiri Mercedes işçilerine ulaştırılırken Cuma namazından önce işçilerin her iki camiye gidiş güzergâhlarına ve cami önüne kurultay çağrı stickerleri ve Metal İşçileri Birliği imzalı “Kıdem tazminatıma dokunma” şiarlı stickerler yapıldı.  Faaliyet akşam Esenyurt Tabela’da devam etti. Tabela’da akşam 18.00-19.30 saatleri arasında Kızıl Bayrak gazetesinin dağıtımı yapıldı. Gazete dağıtımının yanı sıra birçok işçi-emekçiyle sohbet edilerek kurultay çağrı bildirileri ulaştırıldı. Kurultay hazırlıkları Cumartesi günü Kurultay Hazırlık Komitesinin toplantısıyla devam etti. Toplantı kurultayın merkezi hazırlıklarına dair sunumla başladı. Ardından tüm katılımcılar geçen toplantıdan bu yana yürüttükleri çalışmalara dair aktarımlarda bulundu. Ulaşılan tüm işçi emekçilere 1 Mayıs çağrısının yapılması hatırlatıldı. Son olarak önümüzdeki hafta yapılacak toplantıya kadar bir planlama çıkarılarak toplantı sonlandırıldı. Toplantıdan önce Esenyut merkeze DEV TEKSTİL ve BDSP imzalı “Kıdem tazminatıma dokunma” şiarlı stickerler yapıldı.

İzmit’te MİB çalışması

Metal İşçileri Birliği (MİB), yaklaşan 1 Mayıs’ın yanı sıra kriz ve açıklanan yıkım yasasına karşı İzmit’te işçileri mücadeleye çağırdı.

Bu kapsamda MİB, “Mezarda emekliliğe hayır!” ve “Krizin faturasını patronlar ödesin!” şiarlarının yer aldığı 1 Mayıs stickerlerını işçilerin yoğun olarak kullandığı servis ve otobüs duraklarına yaygın bir şekilde astı.

MİB’lilerin sticker çalışması boyunca, çevrede bulunan emekçiler çalışmaya olan ilgilerini göstererek, mevcut sistemde ve yapılmak istenen uygulamalardan şikayetlerini dile getirdiler.

Gebze’de stand faaliyeti

Gebze Eski Çarşı’da İşçilerin Birliği Derneği tarafından açılan standda işçiler kurultaya çağrıldı.

Kurultayın çağrı bildirileri işçi ve emekçilere ulaştırılırken işçilerle yapılan sohbetlerde özellikle kıdem tazminatının gaspı üzerine sermayenin ve ona hizmet eden AKP’nin saldırıları tartışıldı.

Küçükçekmece’de kıdem tazminatının gaspına karşı mücadeleye çağrı

Sınıf devrimcileri, İstanbul Sefaköy’de ise bugün kıdem tazminatının gaspı planına karşı faaliyetini sürdürdü.

Sefaköy merkezden başlayarak metrobüs ve E5 çevresinde kıdem tazminatının gaspına karşı mücadele çağrısının yer aldığı stickerlar asıldı.

Ayrıca Avcılar otobüs durakları, E5 ve metrobüs çevresine de “Kıdem tazminatının gaspına hayır! BDSP, “Kıdem tazminatı haktır, gasp edilemez! BDSP”, “Kıdem tazminatı hakkının gaspına karşı genel grev, genel direniş! BDSP”, “Kıdem tazminatı iş güvencesidir! Dokunma! MİB” şiarlarının yer aldığı stickerlar asıldı.

Kızıl Bayrak / Esenyurt-Küçükçekmece-Kocaeli-Gebze