TTB ve İTO’dan 100. yılında Tıp Bayramı açıklaması

TTB ve İTO, Taksim’de 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle açıklama yaptı. Açıklamada sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve tacize vurgu yapıldı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve İstanbul Tabip Odası (İTO) 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle Taksim Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yaptı.

Polis bariyerleri ile kapatılan anıta görüşmeler sonrasında bariyer açılarak çelenk bırakan hekimler burada açıklama yaptı.

Eylemde ilk sözü alan TTB Merkez Konseyi Üyesi Samet Mengüç, sağlık çalışanlarının karşılaştıkları sorunlardan kaynaklı 14 Mart’ı bayram olarak kutlayamadıklarını vurgulayarak, “Çünkü sağlık çalışanları ciddi bir iş yükü altında, ciddi bir baskı altında. Günde ortalama 40 sağlık çalışanı şiddete, tacize maruz kalıyor. Hatta öldürülme tehditi ile karşıya karşıya kalmaktadır. Her şeye rağmen yarında yapacağız bu mesleği” dedi.

Mengüç’ün ardından İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip ortak açıklamayı okudu. Her zaman insan haklarından yana tavır içinde olduklarını ifade eden Saip, 100. yılında Tıp Bayramı haftası etkinliklerinin sonunda yapacaklarını şöyle sıraladı:

Pazar günü saat 13.00’te Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesinde toplanıyor ve ilk olarak emperyalist işgale karşı bayrak açan tıbbiyelilerin anısına Haydarpaşa Tıbbiyesinin önünde saygı duruşunda bulunuyoruz. ‘İyi hekimlik, sağlık hakkı, demokrasi, barış ve özgürlük’ talebi ile mitingler yaptığımız Kadıköy’e yürüyoruz, Kadıköy İskele Meydanı’nda hekimlerin yüzüncü yıl bildirgesini kamuoyuna açıklıyoruz.”