TTK’ya işçi alımı da seçim yatırımına çevrildi

TTK’ya 1500 işçi alımı üç yıldır sürüncemede bırakılırken seçim öncesinde alımların yapılacağı ileri sürüldü.

Belediyelerde ve farklı KİT’lerde olduğu gibi Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) bünyesinde yapılacak işçi alımı da AKP iktidarı tarafından seçim fırsatına çevrildi.

2016 yılının başından bu yana TTK’ya 1500 işçi alımı yapılacağını söyleyen ve bunu “müjde” olarak sunan gerici iktidar yaklaşık 3 yıldır sürüncemede bıraktığı bu konuyu 31 Mart’taki yerel seçimlerin hemen öncesinde nihayete erdireceğini ileri sürdü.

Çalışan işçi sayısının 7 bine düştüğü TTK’da yılardır eksik istihdama rağmen işçi alımı yapılmazken 1500 işçinin alınmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı ile TTK Yönetim Kurulu’na yetki verilmişti.

TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, işçi alımıyla ilgili başvuruların İŞKUR üzerinden alınacağını belirterek “Aksi bir durum olmazsa 12 Şubat’ta müracaatlar başlayacak. En erken 2 Mart’ta da çekiliş olacak” dedi.

AKP Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen ise Zonguldak yerelindeki bir radyo programına katılarak konuya ilişkin “12 Şubat’ta başlayacağız alımlara. Bütün muameleler bitti. Kura çekilecek. Dolayısıyla ondan sonra sağlıktır, eğitimdir, hemen başlatacağız” dedi.

Yıllarca eksik personelle maden işçilerine aynı işin yaptırılması karşısında bir adım atmayan Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS) başkanı Ahmet Demirci ise 1500 işçi alımı sanki bir lütufmuş gibi Erdoğan’a teşekkür etmişti.