Tüpraş işçileri taleplerinin arkasında: 4 rafineride tam gün iş bırakma

Devam eden toplu sözleşme sürecinde Tüpraş yönetiminin dayatmalarına karşı işçiler bugün tam gün iş bıraktı.

Tüpraş işçileri toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde yönetimin dayatmalarını protesto etmeye ve taleplerini haykırmaya devam ediyor. Bugün dört rafineride de tam gün iş bırakıldı.

İzmir rafinerisinde gündüz vardiyasına gelen işçiler sabah saatlerinde kapı önünde toplanmaya başladı. Fabrika önünde toplanıldıktan sonra saat 09.00 sularında basın açıklaması gerçekleştirildi.

Petrol-İş sendikası Aliağa şube başkanı Ahmet Oktay tarafından yapılan açıklamada, Tüpraş yönetiminin 3 yıllık sözleşme, vardiya sisteminin değiştirilmesi, mazeret izinleri üzerinden dayatmaları teşhir edildi ve Tüpraş’ın dört rafinerideki işçilerinin bunlara asla izin vermeyeceği söylendi.

Oktay konuşmasının devamında Tüpraş’ın yıllık net kârını aktardı ve işçiler üzerinden kazanılan bu paralardan pay istediklerini söyledi. Son TİS oturumunda verilen ücret teklifinin rüşvet olduğunu bir kez daha vurgulayan Oktay, fabrika yönetiminin aynı tutumunu sürdürdüğünü söyledi.

Patronun iyisi kötüsü yok, hepsi aynı, kârını düşünüyor”

2006’dan bu yana özelleştirmelere karşı verilen mücadele kültürünün bugüne kadar değişmeden sürdürüldüğü ve bundan sonra da sürdürüleceğini belirten Oktay, işçilerin iyi patron veya kötü patron diye ayrım yapmasının doğru olmadığının altını çizerek her patronun amacının en az işçiyle en fazla kâr elde etmek olduğunu söyledi.

TİS masasından kalkanın kendileri olmayacağını vurgulayan Oktay sözlerini şöyle sürdürdü: Kalkacak biri varsa o da işveren yetkilileridir. 8 oturumun beşinde hiçbir madde geçmedi. Sonraki görüşmelerde bizlere aynı tutumla dayatmalarını sürdürürlerse tavrımız değişir, eylemlerimiz farklılaşır.”

Açıklama boyunca “Birlik mücadele zafer!”, “İş ekmek yoksa barış da yok!”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!”, “Hak hukuk adalet Petrol-İş’le gelecek!” sloganları atıldı. Açıklamanın ardından davul zurna ile oyunlar oynanmaya başlandı.

Tüpraş işçileri eylemlerini bugün için bitirdi. Aliağa’da saat 16.00'da kapı önünde yapılan açıklamada sabahki konuşmalar yinelendi. Eyleme Aliağa'da faaliyet yürüten sendikalar ve siyasi partiler destek verdi. Açıklamanın ardından yürüyüşle işyerine girildi, 16.00-24.00 vardiyası iş başı yaptı.

Petrokimya İşçileri Birliği Bülteni’nin son sayısı eylem bitiminde Tüpraş işçilerine dağıtıldı.

Kızıl Bayrak / İzmir