Türk-İş’ten kıdem tazminatı açıklaması

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay kıdem tazminatı fonu ve BES ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “reform” süslemeleriyle açıkladığı sosyal yıkım paketine ve paketin en önemli saldırısı olan kıdem tazminatının gaspına dair konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay işçilerin huzursuzluğunun altını çizerek “tepki” gösterdi.

Halihazırda kıdem tazminatları yeterli olmasa dahi kıdem tazminatı alanların mevcut yapıdan memnun olduğunu söyleyen Atalay, bunun gerisine düşülmemesi gerektiğini ifade etti. Kıdem tazminatının yetersizliğinden bahseden Atalay, yaklaşık 7 milyon işçinin asgari ücretle geçindiğini, 30 yıl çalışan işçiye 76 bin lira tazminat verildiğini, bu tazminatla ev bile alınamayacağını ifade ederek, “geriye gidiş olmamalı” dedi. Kıdem tazminatı alamayan işçilerin alanlardan daha çok olduğunu belirten Atalay, tazminat alamayanlarla ilgili bir çalışma yapılsa buna katkı sunacaklarını ifade etti.

“‘Fon’un adı bile rahatsızlık veriyor”

İşçinin “fon” konusundaki rahatsızlığına dikkat çeken Atalay “İşsizlik Sigortası Fonu da amacı dışında kullanılmamalı” diye konuştu.

Atalay, saldırı paketinde bulunan kıdem tazminatının BES ile entegrasyonu sağlanması hedefine ilişkin “Geçen yıl 6 milyon insan BES’ten çıktı. Zorla tasarruf olmaz. Asgari ücretli işçi nasıl tasarruf yapacak?” dedi.

Atalay, devletten kendilerine henüz resmi bir görüşme bildirimi olmadığını, “dolaylı yollardan” önümüzdeki hafta görüşme olacağına dair bilgi aldıklarını sözlerine ekledi.